اجرت المثل چیست؟

 یکی از راه‌های جبران خسارت، پرداخت اجرت المثل است. در لغت، اجرت المثل را تحت عنوان دستمزد و یا مزد کار از پیش تعیین نشده، می‌شناسند. پرداخت اجرت المثل در شرایط و موقعیتی که قانونگذار وضع می‌کند، صورت می‌گیرد. همچنین به ازای بهای کاری که شخص به خصوصی انجام می‌دهد، اجرت المثلی به او نیز پرداخت می‌شود اجرت المثل ایام زوجیت و اجرت المثل ایام تصرف از جمله معروف‌ترین اجرت المثل‌ها است که به میزان عرف به شخص تعلق می‌گیرد.

اجرت المثل چیست
مشاوره
برای استفاده از خدمات وکیل ملکی کلیک کنید

اجرت المثل در قانون چگونه تعریف می‌شود؟

وکیل طلاق بر احکامی مانند اجرت المثل مسلط است. یک وکیل طلاق بهترین همراه برای شما در پیگیری پرونده های حقوقی تان است. رسیدن حق به حقدار و اجرای عدالت از جمله مهم‌ترین وظایف قانون و قانونگذار است. در واقع به منظور جبران خسارت وارده به افراد ، روشی به اسم پرداخت اجرت المثل در قانون جا گرفته. اما این روش در شرایطی مجاز است که بین فرد خسارت دیده و وارد کننده خسارت، توافقی جهت جبران خسارت منعقد نشده باشد. 

چرا که بنا بر ماده ۱۰ قانون مدنی و اصل آزادی اراده، اگر در توافقنامه هر روشی برای جبران خسارت پیش بینی شده باشد، قاضی باید از آن تبعیت کند. اما در مواردی که هیچ گونه روش جبرانی به اعتبار نرسیده پیشنهاد قاضی پرداخت اجرت المثل است تا به این منظور عدالت اجرا شود. طلاق توافقی یکی از انواع طلاق است که طرفین در خلال آن بر سر مسائل مختلفی به توافق رسیده و توافقنامه طلاق توافقی را تنظیم می کنند.

اجرت المثل در قانون چگونه تعریف می‌شود

همه چیز درباره اجرت المثل

تفاوت اجرت المثل و اجرت المسمی چیست؟

 از نظر لغوی اجرت المثل متضاد کلمه اجرت المسمی است. در واقع اجرت المثل مبلغی بوده که بر حسب عرف بازار در مقابل منافع خسارت دیده به مالک پرداخت می‌شود و کاملاً خارج از اراده افراد است. اما اجرت المسمی مبلغی است که فرد طی توافقنامه کتبی تعهد می‌دهد که در قبال وارد شدن خسارت و یا برخورداری از خدمات و منافع بر اساس اراده خود مبلغی را به مالک بپردازد.

وکیل ملکی هم یکی از انواع وکلای حقوقی است. برای استفاده از خدمات وکیل ملکی می بایست همه نکات را درباره او بدانید. وکیل ملکی را با توجه به توصیه های آشنایان‌تان انتخاب کنید.

تفاوت اجرت المثل و اجرت المسمی

مزدکار چگونه تعیین می‌شود؟

وکیل ملکی در تهران با این شهر آشناست. یک وکیل ملکی در تهران بر روند های قضایی در این شهر مسلط است. برای پرونده های حقوقی تان در پایتخت از خدمات یک وکیل ملکی در این شهر استفاده کنید. 

در واقع به بها و مال مشابه که به صورت تعیین نشده در قبال خسارت و یا خدمات ارائه شده پرداخت می‌گردد، اجرت المثل و یا مزدکار می‌گویند. مزد کار را بر اساس نرخی که تعیین می‌گردد به دو نوع تقسیم می‌کنند:

اجرت المثل منفعت ناشی از کار

انسان در دیدگاه جمهوری اسلامی هیچگاه مال شناخته نمی‌شود. چرا که ارزش انسان خیلی بالاتر از مال و منال است. اما کار و خدماتی که ارائه می‌دهد نیز باید به نحوی جبران شود. دستمزد کار، در واقع اجاره کاری است که فرد ارائه می‌دهد. بنابر عرف هر کار ارزش متفاوتی دارد. بنابر نوع کاری که انجام می‌شود مبلغ نیز تعیین می‌گردد. حتی برای کار زن در خانه ، اجرت المثل ایام زوجیت تعیین شده که تابع عرف و عادت است.

اجرت المثل منفعت ناشی از مال

براساس قوانین جمهوری اسلامی، مالک مستحق دریافت اجرت المثل است. برای مثال فردی که جهت سکونت منزلی را  اجاره می‌کند باید تحت عنوان اجاره در مدت قرارداد ذکر شده مبلغی که از پیش تعیین شده را پرداخت نماید. اما اگر مدت قرارداد به اتمام برسد مستاجر می‌تواند بنابر اجازه مالک در آن منزل زندگی کند. اما به شرطی که “اجرت المثل” مالک را بنا بر عرف بپردازد. گاهی بدون اجازه مالک مستاجر به استفاده خود از ملک ادامه می‌دهد که در چنین شرایطی مالک یقیناً مستحق دریافت اجرت المثل است. توجه کنید که اگر بعد از اتمام مدت قرارداد، موجر تخلیه مستاجر را نخواهد، دیگر مستاجر غاصب به حساب نمی‌آید بلکه ماذون است. چرا که سکوت موجر به منظور رضایت او از استفاده ملک تلقیرمی‌کنند.

نحوه محاسبه دستمزد چگونه صورت می‌گیرد؟

برای محاسبه دستمزد و اجرت المثل، نمی‌توان فرمول خاصی را در نظر گرفت. مبلغی که کارشناس دادگستری برای اجرت المثل‌های گوناگون تعیین می‌کند، متغیر است. باید بنا بر هدفی که اجرت المثل پرداخت می‌شود و همچنین شرایط و عرف مبلغی را جهت دستمزد و اجرت المثل پرداخت کنند. مهمترین دسته‌بندی اجرت المثل در حوزه‌های مالی و زناشویی است که بنا بر ازدواج طلاق و زوجیت در ابعاد گسترده حقوقی تعیین می‌شود.

وکیل امور ملکی هم مانند وکیل طلاق بر اموری حقوقی مرتبط مسلط است. یک وکیل امور ملکی را با توجه به نیازتان انتخاب کنید. وکیل امور ملکی را از طریق آشنایان و یا دادگستری انتخاب کنید.

شرایط اجرت المثلوضعیت آن
اجرت المثل منفعت ناشی از کاراجاره کار فرد است
اجرت المثل منفعت ناشی از مالمالک مستحق دریافت آن است
نحوه محاسبه  فرمول خاصی ندارد و کارشناس آنرا تعیین می کند

اجرت المثل ایام زناشویی چیست؟

 اجرت المثل ایام زناشویی مقدار مبلغی است که هنگام طلاق باید به زوجه پرداخت شود. این وجه بابت ایام زندگی است که زن با ارائه خدمات و وفاداری در طول زندگی مشترک دریافت می‌کند. پرداخت اجرت المثل ایام زناشویی به صورت مالی و یا با دارایی‌های دیگر بر حسب توافق طرفین امکان‌پذیر است.

شرایط پرداخت اجرت المثل زوجین چگونه صورت می‌گیرد؟

وظیفه پرداخت اجرت المثل مانند سایر دعاوی مالی زوجین بر عهده مرد بوده و باید به صورت نقدی طی شرایطی پرداخت گردد. اما در مواردی مشاهده می‌شود که اجرت المثل تعیین شده برای مرد قابل پرداخت نیست و نمی‌تواند چنین مبلغی را تحمل کند. در صورت پیشامد چنین شرایطی مرد می‌تواند از دادگاه اعسار پرداخت اجرت المثل را بخواهد‌. توافق مالی در طلاق مسیر آن را تسهیل می کند. توافق مالی در طلاق توافقی بخشی از مراحل آن به شمار می رود.

اجرت المثل ایام زناشویی

برای تعیین اجرت المثل چه مواردی را در نظر می‌گیرند؟

کارشناس تعیین کننده است که یک زن به چه مقدار اجرت المثل دریافت کند. کارشناس با بررسی مواردی همچون تعداد فرزندان، موقعیت خانوادگی، شغل زن و شغل پدر وی ، مقدار عادلانه‌ای اجرت المثل را بیان می‌کند. جالب است بدانید که حتی جنسیت و تعداد فرزندان نیز می‌تواند بر مبلغ اجرت المثل تاثیرگذار باشد. برای مثال کسی که فرزند پسر دارد اجرت المثل بیشتری نسبت به کسی که فرزند دختر دارد دریافت می‌کند. این موضوع به دلیل آن است که فرزندان دختر به محض اینکه بزرگ می‌شوند در کار خانه به مادر خود کمک می‌کنند. همچنین هر چقدر تعداد فرزندان بالاتر باشد مبلغ اجرت المثل نیز بیشتر است. شاید برایتان سوال باشد که یک زن شاغل چگونه اجرت المثل دریافت می‌کند؟ بنابر قانون، زن شاغل به دلیل اینکه مدت زمان زیادی از روز را بیرون از خانه طی می‌کند، اجرت المثل کمی نیز دریافت می‌کند. البته اگر زن به خواسته شوهر به دلیل کمک خرج بودن بیرون از خانه کار کند اجرت المثل بیشتری هم دریافت می‌کند. 

برای تعیین اجرت المثل چه مواردی را در نظر می‌گیرند؟

اجرت المثل ایام تصرف چیست؟ دستمزد و یا مزدکار به چه کسی تعلق می‌گیرد؟

 اجرت المثل ایام تصرف چیست؟  

اجرت المثل ایام تصرف همان اجرت المثل منفعت ناشی از مال است یعنی فرد به ازای بهره‌مندی از مال و خدمات فرد دیگر به او مبلغی را پرداخت می‌نماید. بسته بر ارزش مال و خدمات اجرت المثل محاسبه می‌شود. باید بر طبق قانون پرداخت آن به اجرا برسد‌.

 دستمزد و یا مزدکار به چه کسی تعلق می‌گیرد؟

 فرض کنید دو فرد با هم توافق می‌کنند که در ازای دریافت مالی و یا انجام عملی مبلغی را رد و بدل کنند. در برخی از توافقنامه‌ها مبلغ مورد نظر ذکر می‌شود در صورتی که دستمزد از پیش تعیین شده باشد. به آن اجرت المسمی می‌گویند اما برای پابرجایی معادله منصفانه بر اساس عرف مبلغ تعیین می‌کنند که این به معنای اجرت المثل است. در واقع فرد خدمات دهنده در عرصه کاری و یا مالی مستلزم دریافت اجرت المثل است.

شرایط پرداخت اجرت المثل

  شرایط پرداخت اجرت المثل به شرح زیر است:

  • هرگونه طلاق اجباری از طرف یکی از زوج‌ها، به معنای عدم پرداخت اجرت المثل است. طلاق باید توافقی بین طرفین صورت بگیرد تا مشمول پرداخت اجرت المثل شود. علاوه بر طلاق توافقی در طلاق از طرف زوج هم به خانم اجرت المثل تعلق می گیرد.
  • علت طلاق هم در شرایط پرداخت اجرت المثل تاثیر گذار است. یعنی اینکه اگر طلاق ناشی از اختلافات و پرهیز زن از انجام وظایف زناشویی خود باشد یا زن در خانه سوء اخلاق داشته باشد، هیج اجرت المثلی به او تعلق نمی‌گیرد. اختلافات طبیعی مانند فرهنگ‌های متفاوت، از جمله دلایل مشروعی هستند،که حس عشق را بیشتر منقلب می‌کند.
  • انجام امورات منزل، اگر با توجه به توافق، برعهده خانوم‌ها قرار بگیرد، خانم مستحق دریافت اجرت المثل است

شرایط مطالبه اجرت المثل توسط زن 

زن در مواقعی مجاز است تا درخواست مطالبه اجرت المثل کند. هنگامی که کارهایی خارج از چهارچوب مسئولیت زن به او محول شود، او می‌تواند اجرت المثل بخواهد. اما اگر پس از بازرسی کارشناس تشخیص داده شد که زن در وظایف خود کوتاهی داشته، دیگر مشمول دریافت اجرت المثل نمی‌شود.

اجرت المثل ایام تصرف

سخن پایانی

اجرتی که در ازای استفاده از مال و یا عمل دیگری پرداخت می‌شود در واقع اجرت المثل ، دستمزد و یا مزد‌کار می‌نامند. نکته مهم این است که در اجرت المثل مبلغی از قبل تعیین نمی‌شود بعد از کارشناسی ارزش آن را نیز مشخص می‌کنند. به منظور جبران خسارت وارده به فرد خسارت دیده عادلانه‌ترین راه پرداخت اجرت المثل است تا احقاق حق صورت گیرد. برای آگاهی از انواع اجرت المثل آن می‌توانید از وکیل مشورت بگیرید تا در این زمینه شما را راهنمایی کند.